Mustavaarassa Taivalkosken ja Posion rajalla toimi Rautaruukin vanadiinikaivos vuosina 1976–1985. Kuva on vuodelta 1997. Rakennukset on myöhemmin purettu pois.
Kuva: erkki ahola
Entisen Mustavaaran kaivosalueen omistava kanadalaistaustainen kaivosyhtiö Strategic Explorations Oy on jättänyt aluehallintovirastolle hakemuksen kaivoksen ympäristö- ja vesitalousluvan voimassaolon ja lupamääräyksen 65 määräajan jatkamisesta.
Ympäristö- ja vesitalouslupa myönnettiin vuonna 2016 edelliselle omistajalle Mustavaaran Kaivos Oy:lle. Tämän yhtiön tarkoituksena oli louhia alueelta malmia ja tehdä siitä vanadiini-rautapitoista magnetiittirikastetta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut