"Mi­nul­le an­net­tiin erit­täin vapaat kädet ja luo­tet­tiin paljon" – Sakari Saas­ta­moi­sel­le työs­sä­op­pi­mis­paik­ka toi va­ki­nai­sen työn

Ammattikoulutus antaa työkalut, käytännön työtaidot opitaan työpaikalla. Työssäoppiminen palvelee parhaimmillaan sekä oppilaitoksen, yrityksen että opiskelijan tarpeita.

Työssäoppiminen meni sananmukaisesti putkeen. Hyötyjinä olivat oppilaitos, yritys ja työssäoppija. Kuvassa vasemmalta Antti Nevalainen, Sakari Saastamoinen ja Juha Partanen.
Työssäoppiminen meni sananmukaisesti putkeen. Hyötyjinä olivat oppilaitos, yritys ja työssäoppija. Kuvassa vasemmalta Antti Nevalainen, Sakari Saastamoinen ja Juha Partanen.
Kuva: Heikki Syrjäniemi

Oppilaitoksen, yrityksen ja työssäoppijan yhteistyö voi parhaimmillaan tuottaa kaikille osapuolille paljon hyötyä ja lisäarvoa. Haapajärvinen Sakari Saastamoinen on hyvä esimerkki, miten koulutusta hyödyntämällä Betterpipe Finland Oy pystyi hetkessä tekemään kunnon digiloikan, joka loi lisää valoa putken päähän.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä