Mil­joo­nien ki­lo­met­rien tak­si­mies Janne Åman vaihtoi polt­to­moot­to­rin sähköön – "E­nem­män se muutos on isännän korvien vä­lis­sä"

Taksiala valmistautuu laajaan sähkötaksien käyttöön Suomessa. Taksiliiton toimitusjohtajan Timo Koskisen mukaan suurin pullonkaula on sähköautojen lataus. Julkista pikalaturia ei vielä ole useimmilla paikkakunnilla. Uusi laki edellyttää päästöttömiä taksihankintoja julkisen kilpailun yhtiöiltä.

Taksi Helsingin taksitarkastajan Janne Åmanin tarkastajanauto kulkee sähköllä. Vieressä Senaatintorilla on Taksiliiton toimitusjohtaja Timo Koskinen. Taksialan sähköistymistä vauhdittaa myös uusi laki.
Taksi Helsingin taksitarkastajan Janne Åmanin tarkastajanauto kulkee sähköllä. Vieressä Senaatintorilla on Taksiliiton toimitusjohtaja Timo Koskinen. Taksialan sähköistymistä vauhdittaa myös uusi laki.
Kuva: Mauri Ratilainen

Taksialan kiinnostus sähköautohankintoja kohtaan kiihtyy yhdessä muun yhteiskunnan kanssa.

– Kiinnostus on laajaa ja monipuolista. Se perustuu normaaliin sähköautokiinnostukseen, sanoo Taksiliiton toimitusjohtaja Timo Koskinen.

Sähkötaksien osuus on alalla vielä pieni, mutta se kasvaa kiihtyvällä vauhdilla. Viime keväänä Suomessa oli rekisteröitynä 12 500 taksia, joista 200 oli sähköautoja tai ladattavia hybridejä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä