Miksi saamme kuunnella jatkuvaa rähinää eduskunnasta? Kun oppositio ei saa muutoin ääntään kuuluviin, niin se on pakotettu tekemään välikysymyksiä. Miksi meillä on näin jyrkkä vastakkainasettelu hallitus vastaan oppositio? Miksi asioita ei voisi valmistella yhdessä ilman hallitusohjelmaa?
Onko se demokratiaa, kun hallitukseen otetaan mukaan vain voittajapuolueen valitsemat vähemmistöpuolueet, jotka hävisivät vaaleissa, ja samalla syrjäytetään kakkos- ja kolmossijalle tulleet puolueet, jotka edustavat kuitenkin merkittävää äänimäärää.
Eikö hallitus pitäisi rakentaa samassa suhteessa kuin kukin puolue on saanut ääniä? Suomen perustuslaki määrää, että hallitusohjelman rakentaminen menee voittajapuolueelle, joka määrää tahdin ketä otetaan hallitusohjelmaan mukaan.