Mikään vie­mä­röin­ti ei vetäisi kaikkea Oulun uk­kos­pil­ven si­säl­tä­mää vettä ker­ral­la – Pieni pou­ta­pil­vi­kin painaa satojen autojen verran

Hulevesiviemäröinti on koetuksella ukkoskuurojen aikana. Ilmastonmuutos lisää kaupunkitulvien riskiä, kun rankkasateista tulee yhä rankempia.

Oulun keskustassa satoi sunnuntain ukkosen aikana rajusti vettä.
Oulun keskustassa satoi sunnuntain ukkosen aikana rajusti vettä.
Kuva: Esko Jämsä

Oulun sunnuntaina kastellut ukkospilvi saattoi sisältää jopa kymmeniä miljoonia litroja vettä. Ei siis ihme, että ukkosmyräkkä sai kadut ja parkkipaikat tulvimaan.

Vaikka pilvet mielletään painottomaksi höyryksi, painavat pienet kesäiset kumpupilvetkin satojen henkilöautojen verran, jos niiden sisältämä vesi punnittaisiin maan pinnalla.

– Pilvihän on vettä. Ihan tavallinen kumpupilvi sisältää vettä muutamista sadoista tuhansista litroista miljoonaan litraan, kertoo ukkostutkija Antti Mäkelä Ilmatieteen laitokselta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä