Mies ruoski naista säh­kö­joh­dol­la ja antoi säh­kö­is­kun – Oulun kä­rä­jä­oi­keus tuo­mit­si van­keu­teen ki­du­tuk­sen­omai­ses­ta vä­ki­val­las­ta ja va­pau­den­riis­tos­ta

Oulun käräjäoikeus antoi ratkaisun väkivaltarikoksista.
Oulun käräjäoikeus antoi ratkaisun väkivaltarikoksista.
Kuva: Susanna Kemppainen

Oulun käräjäoikeus on tuominnut vuonna 1987 syntyneen miehen vankeuteen naiseen kohdistuneesta väkivallasta ja vapaudenriistosta.

Tuomion mukaan mies pahoinpiteli naista useilla eri tavoilla naisen asunnossa Oulussa heinäkuussa 2021.

Hän löi naista nyrkillä päähän sekä vartaloon, potki rintakehään ja ruoski sähköjohdolla eri puolille kehoa. Mies myös antoi naiselle sähköiskun verkkovirtaan kytketyllä katkaistulla sähköjohdolla. Väkivallan yhteydessä mies sitoi naisen kädet vyöllä selän taakse ja laittoi teipin hänen suunsa eteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä