Mie­lis­te­lyyn tot­tu­nut pre­si­dent­ti Trump sai yl­lät­tä­vän krii­ti­kon – Paavi Leo ar­vos­te­lee em­pi­mät­tä syn­nyin­maan­sa so­ta­toi­mia Ira­nis­sa

Yhdysvaltalaisena paavi Leolla on poikkeuksellista sisäpoliittista valtaa. Paavin hyökkäys nykyhallinnon politiikkaa vastaan onkin riski presidentille ja voi vaikuttaa jopa vaalituloksiin.

Rooma ja Washington
Paavi Leon ja Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin välinen sananvaihto on ottanut kierroksia viime aikoina.
Paavi Leon ja Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin välinen sananvaihto on ottanut kierroksia viime aikoina.
Financial Times

Financial Times on kansainvälinen talousmedia. Julkaisemme lehden juttuja suomennettuina. FT on julkaissut tämän jutun 7.3.

Paavi Leo XIV on katolisen kirkon päämies ja nykyään myös yksi Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kärkkäimpiä arvostelijoita.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä