Spasskaja-torni eli Vapahtajan torni Moskovassa Punaisen torin laidalla johtaa Venäjän hallintokeskukseen, Kremliin. Kremlin muuriin on haudattu myös yksi suomalainen, Terijoen hallituksen pää- ja ulkoministeri Otto-Wille Kuusinen (1881-1964).
Kuva: SERGEI ILNITSKY
Sulkiko Suomi silmänsä Venäjän uhalta, kun vaara olisi viimeistään pitänyt tajuta? Mikä on poliitikkojen vastuu? Entä missä roolissa olivat tutkijat ja maailmaa selittävät toimittajat?
Tutkijat, toimittajat sekä entiset ja nykyiset poliitikot ovat ehtineet jo hieman ruotia sitä, mitä Suomen ja suomalaisten olisi pitänyt ymmärtää Venäjästä ennen kuin Vladimir Putin käynnisti laajan hyökkäyksen Ukrainaan 24.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut