Oulun budjetti: Näin kau­pun­gin­joh­ta­ja Seppo Määttä esittää käy­tet­tä­väk­si 650 mil­joo­naa euroa

Jääkiekko: Kärpät otti viimein en­sim­mäi­sen kolmen pisteen voit­ton­sa

Oikeudenkäynnit: Hii­ro­sen hen­ki­ri­kok­ses­ta syy­tet­ty mies vyö­ryt­ti oi­keu­des­sa syytä toisen nis­koil­le

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Mart­ti-au­to viestii ke­li­tie­to­ja kus­kil­le ja väistää ja­lan­kul­ki­joi­ta – Lapissa tes­ta­taan, kuinka 5G-yh­teys tuo turvaa teille

Myös autot voivat viestiä keskenään, mitä tien päällä pitää varoa.

Sodankylässä tehdään testejä erilaisilla kokoonpanoilla. Kuvan skenaariossa oli mukana ainakin jalankulkijanukke, robottiauto Martti ja moottoripyöräilijä.
Sodankylässä tehdään testejä erilaisilla kokoonpanoilla. Kuvan skenaariossa oli mukana ainakin jalankulkijanukke, robottiauto Martti ja moottoripyöräilijä.
Kuva: Jussi Leinonen

Sodankylän lentoaseman testiradalla liikkuu auto, jossa ei ole kuljettajaa.

Kun eteen tulee jalankulkija, auto osaa väistää.

Se osaa myös kertoa muille autoille, jos tie on liukas tai ajoradalla on este, joka pitää kiertää.

Auton nimi on Martti.

Martti on ohjannut itseään myös julkisilla teillä. Sodankylän testiradalla olennaisempaa on kuitenkin auton avulla testattava teknologia. Se voi hyödyttää tavallisia autoilijoita tulevaisuudessa.

Tieto kulkee autosta autoon

Martti on VTT:n rakentama robottiauto, ja sillä on tärkeä rooli 5G-teknologiaan nojaavassa hankkeessa, jossa etsitään uusia tiesää- ja turvallisuuspalveluja teiden käyttäjille ja ylläpitäjille.

Tulevaisuudessa tieto voi kulkea käytännössä reaaliajassa anturista autoon.

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.