Mar­ja­mä­ki muok­ka­si Kärp­pien pak­ki­pa­re­ja illan Sport-pe­liin – Pää­val­men­ta­jan toive: ”O­do­tan, että otamme heti ohjat”

Oulun Kärpät Kasper Björkqvist teki maalin Vaasan Sportin Rasmus Reijola taakse Vaasassa syyskuun lopussa.
Oulun Kärpät Kasper Björkqvist teki maalin Vaasan Sportin Rasmus Reijola taakse Vaasassa syyskuun lopussa.
Kuva: Samppa Toivonen

Jos jää kestää, Raksilassa pelataan keskiviikkona jälleen liigakiekkoa. Kärpät saa illalla kymmenen liigapeliä täyteen, kun Vaasan Sport saapuu Ouluun.

Sport on ensimmäinen joukkue, jonka Kärpät kohtaa tällä kaudella toistamiseen. Kärpät vei syyskuun lopussa Vaasassa pelatun ensimmäisen pelin nimiinsä maalein 4-1 vaikka Sport pelasi paikoin varsin mallikkaasti.

– Jos viikonloppuna peli olikin vähän unista, odotan, että Sportia vastaan otamme heti ohjat, Kärppien päävalmentaja Lauri Marjamäki linjasi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä