Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Maail­man­ta­lous kärsii suu­ris­ta me­ne­tyk­sis­tä, mutta kun osaamme asettaa arvot oikein, niin tu­le­vai­suus saattaa olla jopa pa­rem­pi, ainakin in­hi­mil­li­sem­pi

Onko koronapandemia muuttanut suurvaltapolitiikkaa? Tuohon kysymykseen on helppo vastata, kyllä on muuttanut, ja sen vaikutukset näkyvät ja tuntuvat jo nyt.

Suurvaltojen johtajat menevät vallasta sekaisin, mutta ovat onneksi huomanneet, että nyt ei ole aikaa sotimiseen vaan kaikki aktiviteetit pitää keskittää koronviruksen torjuntaan ja ihmisten terveydenhuoltoon.

Valitettavasti tiedämme, että tällainen ajattelu, ihmisten terveydestä välittäminen, on vain väliaikaista. Trumpin sanonta ”America at first” kuulostaa hienolta ja isänmaalliselta, mutta hänen, maailman suurvallan johtajan, työkalupakissa tuon työkalun käyttö on muuttunut pelottavaksi, koko maailmantaloutta ja turvallisuutta uhkaavaksi tekijäksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut