Kaupat: Yk­si­näi­nen hal­pa­kaup­pa pyörii ket­ju­jen pu­ris­tuk­ses­sa Hau­ki­pu­taal­la

Kaleva Live: Katso suorana Oulun Py­rin­nön cheer­lea­de­rien jou­lu­näy­tös

Kolumni: Sek­suaa­li­nen ah­dis­te­lu on rikos ja siihen tulee suh­tau­tua sel­lai­se­na

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Maail­man­ta­lou­den hin­nan­ko­ro­tuk­set läik­ky­vät mai­to­ti­lal­li­sen rat­kot­ta­vik­si – Jos tilanne jatkuu, lop­pu­tu­los voi olla vuoden lopussa 100 000 euroa pak­ka­sel­la, sanoo maan­vil­je­li­jä Tapio Lei­no­nen Vaa­las­ta

Säästöjä on haettu maataloudessa vuosia, mutta viime kesästä lähtien kustannukset ovat karanneet etenkin karjatiloilla. – Jos vertaa viime vuoden kustannusmuutosta tai inflaatiokehitystä Keski-Euroopan suunnalla, niin siellä puhutaan 5–6 prosentista: Suomessa se jäi alle kahteen, toteaa Juha Lappalainen MTK:sta.

Tapio Leinosella on 200 lypsävän navetta Veneheiton kylässä Vaalassa. Sukutila on perustettu 1795.
Tapio Leinosella on 200 lypsävän navetta Veneheiton kylässä Vaalassa. Sukutila on perustettu 1795.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Tänäkin keväänä maanviljelijä käynnistää traktorinsa toiveikkaana. Onhan kesän edellä kaikki jälleen kerran mahdollista.

– Minulla pysyy pää vielä pinnalla. Mutta jos näillä hintasuhteilla lähdetään hankkimaan tuotantopanoksia vuodelle 2023, kyllä siinä loppuvat rahat, sanoo karjatilallinen Tapio Leinonen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.