Luon­to­ta­lon re­mont­ti San­gin­joen Lop­pu­las­sa on vii­meis­tä si­laus­ta vaille valmis – Kah­vi­lan ava­jai­sia vie­tet­tiin etu­ke­nos­sa jo lauan­tai­na

Entisen metsänvartijan talon remontti alkoi talon omistajan Loppulan ystävät ry:n toimesta vaiherikkaiden tapahtumien jälkeen viime syksynä.

Kaisa ja Juha Seppälä sekä lapset Isla ja Aatu olivat lauantain ensimmäiset asiakkaat Sanginjoen Loppulan luontokahvilassa. Tiskin takana keittiön puolella ovat Inka Keränen (vas.), Jenni Miettinen ja kahvilayrittäjä Rita Porkka.
Kaisa ja Juha Seppälä sekä lapset Isla ja Aatu olivat lauantain ensimmäiset asiakkaat Sanginjoen Loppulan luontokahvilassa. Tiskin takana keittiön puolella ovat Inka Keränen (vas.), Jenni Miettinen ja kahvilayrittäjä Rita Porkka.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Vaikeudet on voitettu ja Loppulan luontotalon remontti Sanginjoella on viimeistä silausta vaille valmis. Tunnelma on odottava uontotalon kahvilassa jo aamutuimaan.

Kahvilayrittäjä Rita Porkka avustajajoukkoineen on valmis, kun kahvilan ovi avataan ensimmäisen kerran asiakkaille kello 10.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä