Luon­non­suo­je­lu­yh­dis­tys valitti Oulun pää­tök­ses­tä sallia ra­ken­ta­mi­nen Kii­min­ki­joen rantaan

Suomen luonnonsuojeluliiton mielestä yhdyskuntalautakunnan lokakuinen päätös on kumottava, eikä Kiiminkijoen rantaan rakentamista tule sallia.

Talon rakentamista Kiiminkijoen rantaan Alakylään puntaroidaan Pohjois-Suomen hallinto-oikeudessa.

Suomen luonnonsuojeluliiton Oulun yhdistys on valittanut hallinto-oikeuteen Oulun yhdyskuntalautakunnan päätöksestä sallia rakentaminen tulvariskialueelle.

Lautakunta päätti viime lokakuussa hyväksyä tontin omistajan tekemän oikaisuvaatimuksen, joka koski kaupungin aiemmin hylkäämää poikkeamislupahakemusta.

Päätös tehtiin vastoin kaavoitusjohtajan esitystä. Seitsemän lautakunnan jäsentä oli oikaisuvaatimuksen hyväksymisen ja rakentamisen sallimisen kannalla. Viisi jäsentä kannatti päätösesitystä eli rakentamisen estämistä.

Kaupunki on vedonnut maankäyttö- ja rakennuslakiin sekä ely-keskuksen ja pelastuslaitoksen vaatimuksiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä