Vanhassa kuvassa 50-luvulla kadonneet Timo Koutaniemi (takana vasemmalla), Anneli Paulomäki (takana keskellä) ja Lea Iso-Möttönen (takana oikealla).
Kuva: Leo Koutaniemen kotialbumi
Oli talvinen päivä Vaimojärvellä Kuusamossa vuonna 1957, tarkalleen ottaen 14.11.1957. Tuolloin viisivuotias Timo Koutaniemi ja kuusivuotiaat Anneli Paulomäki ja Lea Iso-Möttönen lähtivät samoilemaan metsään, koska heidän sukulaisensa olivat menneet sinne metsätöihin. Lapset päättivät lähteä seuraamaan heidän jälkiään.
Matkan varrella he kuitenkin eksyivät.
– Annelin ja Timon veljet olivat tekemässä puita metsässä, ja me lähdimme etsimään heitä eikä tietenkään ilmoitettu kenellekään, Lea Iso-Möttönen muistelee.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut