Päätoimittajan kolumni: Viina vie urat, perheen ja ter­vey­den, mutta mitäpä siitä?

Peruskoulut: Kym­me­nen ou­lu­lais­opet­ta­jat ker­to­vat, että van­hem­mil­ta tulee rajuja ja asiat­to­mia vies­te­jä

Työtaistelut: Kevään lak­ko­su­man taus­tal­ta löy­ty­vät neu­vot­te­lu­jär­jes­tel­män muutos, inf­laa­tio ja ki­ky-so­pi­muk­sen kaiut

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Lue Kalevan hen­ki­lö­ku­va Mikko Sal­mes­ta: Per­soo­na, joka jakaa mie­li­pi­tei­tä – kolme vuotta sitten saatu va­roi­tus hil­lit­si pa­him­pia yli­lyön­te­jä, muttei kaikkia

Oulun kaupunginjohtajan valinta lähestyy. Kaleva julkaisee taustajutut valinnan loppusuoralla olevista kolmesta ehdokkaasta. Juttu Päivi Laajalasta julkaistiin lauantaina ja Seppo Määtästä sunnuntaina.

Kaupunginjohtajakandidaatti, Oulun kaupungin viestintäjohtaja Mikko Salmi on räiskyvä ja mielipiteitä jakava persoona.

Salmen hyvinä puolina pidetään idearikkautta sekä esiintymis- ja vuorovaikutustaitoja. Hän saa asioita eteenpäin, osaa motivoida ja innostaa ihmisiä ja on kiinnostava keskustelukumppani.

Visionääri on parhaimmillaan kehittäjänä ja sparraajana. Hän osaa kehua ja kiittää, kun aihetta on. Salmi osaa olla valloittava, avoin ja poliittisen taustansakin vuoksi lähellä kuntalaisia. Hän pystyy kaivamaan muista esiin vahvuuksia, joista ihminen ei itse ole ollut välttämättä edes tietoinen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.