Lo­hen­siir­rot Ii­jo­keen jou­dut­tiin kes­keyt­tä­mään lo­hi­tau­tien vuoksi – Ky­syim­me: miten on­nis­tui­vat siir­to­is­tu­tuk­set

Lohia on tänä kesänä siirtoistutettu Iijoen yläjuoksulle parin vuoden tauon jälkeen. Alkukesällä sanottiin, että lohia ei voi istuttaa, jos vedet nousevat liian lämpimiksi, yli 17 asteen. Miten kävi?

Lohia siirrettiin tänä kesänä Iijoen voimalaitosten yli parin vuoden tauon jälkeen. Siirrot jouduttiin kuitenkin keskeyttämään Ahvenanmaan kalaviljelylaitoksilla ilmenneen lohitaudin vuoksi.
Lohia siirrettiin tänä kesänä Iijoen voimalaitosten yli parin vuoden tauon jälkeen. Siirrot jouduttiin kuitenkin keskeyttämään Ahvenanmaan kalaviljelylaitoksilla ilmenneen lohitaudin vuoksi.
Kuva: Pohjois-Pohjanmaan liitto

Siirtolohia istutettiin Iijoen voimalaitosten yläpuolisille osuuksille kesäkuussa. Tarkoitus oli istuttaa 200 lohta, jos veden lämpötila ei nouse yli 17 asteen.

Siirtoistutuksista vastaavan Team Lohi -osuuskunnan toimitusjohtaja Risto Tolonen, miten kävi, onnistuiko istutus?

– Veden lämpötila nousi poikkeuksellisen korkealle niiden aiempien helteiden aikana, 18 asteeseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä