LNM:n Aapo Mä­ki­nie­mi ja Auran Anni Niskala juok­si­vat alle 18-vuo­tiai­den EM-ki­sois­sa vä­lie­riin

Anni Niskala (vas.) avasi alle 18-vuotiaiden EM-kisat mallikkaasti. Emma Juntunen pääsee tositoimiin perjantaina.
Anni Niskala (vas.) avasi alle 18-vuotiaiden EM-kisat mallikkaasti. Emma Juntunen pääsee tositoimiin perjantaina.
Kuva: Tiina Wallin

Oulun alueen urheilijat aloittivat urakkansa lupaavasti alle 18-vuotiaiden EM-kisoissa Slovakian Banska Bystricassa. Ensimmäisenä tositoimissa oli Limingan Niittomiesten Aapo Mäkiniemi, joka juoksi torstain aamupäiväjaksolla 400 metrin alkuerissä.

Mäkiniemi avasi pelin rauhallisesti, kiristi lopussa ja kellotti ajan 49,05. Oma ennätys parani arvokisaestradilla peräti 0,55 sekunnilla.

Mäkiniemi oli viiden alkuerän yhteistuloksissa 23:s ja selviytyi perjantain välieriin, joissa on mukana 24 urheilijaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä