Lin­tuinf­luens­sa ei huoleta Hai­luo­dos­sa sor­sas­tuk­sen al­kaes­sa – "Meidän emännät tans­sit­taa vie­ras­met­säs­tä­jiä niin, että ehdimme itse hakea parhaat met­säs­tys­pai­kat"

Sorsastuskauteen lähdetään Suomessa lintuinfluessauhan varjossa. Uutena muutoksena metsästyskaudella on hämäräampumisen kielto.

Hailuoto
Lintuinfluenssa ei huoleta sorsastuksen käynnistyessä Hailuodon metsästysseuraa puheenjohtaja Hannu Viitaluoman mukaan.
Lintuinfluenssa ei huoleta sorsastuksen käynnistyessä Hailuodon metsästysseuraa puheenjohtaja Hannu Viitaluoman mukaan.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Sorsastuskausi käynnistyy jälleen tänään 20. elokuuta kello 12.00. Tuosta kellonajasta eteenpäin sinisorsia, taveja, telkkiä, heinätavia, haapanaa, jouhisorsaa, lapasorsaa ja tukkasotkaa saa metsästää joulukuun loppuun saakka.

Uusi metsästyskausi otettiin ainakin Hailuodossa muutama päivä ennen h-hetkeä hyvillä mielin vastaan.

– Kauden alku on se odotettu kohokohta. Minun kuuden hengen porukkani lähtee jo perjantaina rannalle leirin pystytykseen ja valmistautumaan, Hailuodon metsästysseuran puheenjohtaja Hannu Viitaluoma kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä