Li­min­ka­lai­nen Heli Ojamaa kertoo, miksi myi yri­tyk­sen­sä ter­veys­jä­til­le – Moni sote-alan yritys lo­pet­taa nyt toi­min­tan­sa

Sosiaali- ja terveysalan pienyrittäjät ovat kovilla, kun kilpailutusten ehdot kiristyvät ja isot toimijat valtaavat markkinoita.

Heli Ojamaa päätyi myymään yrityksensä pitkän harkinnan jälkeen. Taustalla toimintaterapeutti Sanna Ryyppö.
Heli Ojamaa päätyi myymään yrityksensä pitkän harkinnan jälkeen. Taustalla toimintaterapeutti Sanna Ryyppö.
Kuva: Pekka Peura
Tiivistelmä
  • Liminkalaisyrittäjä Heli Ojamaa myi toimintaterapiaa ja fysioterapiaa tarjoavan yrityksensä Mehiläiselle. 
  • Taustalla vaikuttivat yhteiskunnan linjaukset ja Kelan kilpailutusehdot, jotka Ojamaan mukaan ajavat pienyrittäjiä ahtaalle.
  • Kelan ja hyvinvointialueiden hankintakäytännöt koetaan hänen mukaansa monessa pienessä yrityksessä vaikeiksi. Yksinyrittäjän on vaikeaa pärjätä nykyisessä kilpailussa isompien palveluntuottajien kanssa. Sen seurauksena isot toimijat valtaavat markkinoita. 
  • Yhä useampi sosiaali- ja terveysalan yritys lopettaa toimintansa Pohjois-Pohjanmaalla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä