Li­min­ka­lai­nen Heli Ojamaa kertoo, miksi myi yri­tyk­sen­sä ter­veys­jä­til­le – Moni sote-alan yritys lo­pet­taa nyt toi­min­tan­sa

Sosiaali- ja terveysalan pienyrittäjät ovat kovilla, kun kilpailutusten ehdot kiristyvät ja isot toimijat valtaavat markkinoita.

Heli Ojamaa päätyi myymään yrityksensä pitkän harkinnan jälkeen. Taustalla toimintaterapeutti Sanna Ryyppö.
Heli Ojamaa päätyi myymään yrityksensä pitkän harkinnan jälkeen. Taustalla toimintaterapeutti Sanna Ryyppö.
Kuva: Pekka Peura
Tiivistelmä
  • Liminkalaisyrittäjä Heli Ojamaa myi toimintaterapiaa ja fysioterapiaa tarjoavan yrityksensä Mehiläiselle. 
  • Taustalla vaikuttivat yhteiskunnan linjaukset ja Kelan kilpailutusehdot, jotka Ojamaan mukaan ajavat pienyrittäjiä ahtaalle.
  • Kelan ja hyvinvointialueiden hankintakäytännöt koetaan hänen mukaansa monessa pienessä yrityksessä vaikeiksi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä