Tilaajille

Li­min­gan­ku­jan epäilty kaa­su­vuo­to osoit­tau­tui­kin höy­ryk­si – Epäily kau­ko­läm­pö­vuo­dos­ta

Oulussa Limingankujalla epäiltiin kaasuvuotoa tiistai-iltana. Tarkemman tutkimuksen jälkeen pelastushenkilöstö totesi, että kaasun sijaan viemäreistä nousi höyryä.

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Tapani Lehtelä kertoo, että tilanne on harvinainen.

– Tutkimme tilannetta, kunnes höyryn tulo loppui. Lähdimme pois paikalta, mutta pian meille ilmoitettiin, että tilanne vain pahentui. Ajoimme takaisin ja kiersimme rakennusta. Kävimme jopa katolla ja kellarissa, mutta syytä ei löytynyt.

Lehtelä kertoo, että he epäilevät, että kyseessä on kaukolämpövuoto.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä