Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Lii­ken­ne­va­lo­mal­lil­le pu­nais­ta valoa – jo­kai­sel­la on oikeus nauttia ruuasta ilman häpeää ja ah­dis­ta­via vä­ri­koo­de­ja

Törmäsin Syömishäiriöliiton eli SYLI ry:n blogitekstiin, joka käsitteli ruokien jaottelua liikennevalojen mukaisesti vihreisiin, keltaisiin ja punaisiin. Tekstin takana olivat yhdistyksen asiantuntija Katri Mikkilä ja viestintäkoordinaattori Anna Penttilä.

Olin kuullut jo aikaisemmin liikennevalomallista, mutta en tästä näkökulmasta, mikä herätti kiinnostukseni. Liikennevalomallissa on kyse ruokien arvottamisesta. Vihreitä saa syödä huoletta, mutta punaista tulisi "varoa". Keltainen on jotain siltä väliltä.

"Vihreitä saa syödä huoletta, mutta punaista tulisi 'varoa'. Keltainen on jotain siltä väliltä."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut