Tasavallan ykköskoiraksi yhdessä yössä loikanneen bostoninterrieri Lennun yksityisyyttä suojellaan erittäin tarkasti.
Lennun saaminen heti vaalien jälkeen maanantaina varta vasten kameran eteen tai siitä kuvien saaminen osoittautui agenttitehtävän veroiseksi suoritukseksi eli erittäin hankalaksi. Kuva löytyi lopulta brittiläiseltä koiraharrastajalta, joka kuvannut Lennua ja isäntäväkeä viime kesänä koiranäyttelyssä Helsingissä.
Tulevan presidentin Sauli Niinistön lehtimainoksissa esiintyi pienikokoinen bostoninterrieri, joka ainakin esitti Lennua puhekuplineen. On myös epäilty, että kyseinen mainoskoira oli stuntti eli toinen bostoninterrieri.
Lennu oli viikonlopun viimeisen vaalikampanjoinnin ja äänestyksen ajan tiettävästi hoidossa, joten sitä ei näkynyt viimeisissä vaalitilaisuuksissa. Myös Lennun virallinen nimi pidetään salassa, kerrottiin rotuyhdistyksestä.
Tiedotustilaisuudessaan maanantaina Niinistö uskoi koirankin olevan sopeutuvaa sorttia eli mukautuvan aikanaan uuteen kotiin Mäntyniemessä.