Eduskunnan kyselytunnilla 24.9. keskusteltiin koulukiusaamisesta. Kaikissa puheenvuoroissa kyseltiin, mitä hallitus tai koulut voivat tehdä asian eteen. Yhdessäkään puheenvuorossa ei puhuttu siitä, mitä kotona voitaisiin tehdä tämän järkyttävän asian vuoksi.
Kiusaaja voi itse pahoin ja oireilee kiusaamalla muita. Yleensä kiusaaja ei toimi yksin, vaan kerää samanlaisia oireilevia ympärilleen, ja joukolla tehdään näitä raukkamaisia tuhotöitä.
Kaikki lähtee kotoa ja vanhemmista. Jos lapsi ei saa kotona minkäänlaista opastusta ja käytöstapoja ja hän tuntee turvattomuutta, joka johtuu vanhempien lapseensa kohdistamasta välinpitämättömyydestä, on turha vaatia hallitusta ja koulua pelkästään kantamaan vastuuta lapsen oireilusta.