-

Taivaan va­lo­show ei tottele ai­ka­tau­lu­ja

Lähdimme Tyrnävälle bongaamaan revontulia, mutta ratkaisevalla hetkellä taivas peittyi sakeaan sumuun. Mitä sitten tapahtui?

Lähdimme Tyrnävälle bongaamaan revontulia, mutta ratkaisevalla hetkellä taivas peittyi sakeaan sumuun. Mitä sitten tapahtui?

Tilaajille
Tilaajille

Revontulia ja niiden näkymistä voi kyllä yrittää ennustaa, mutta sattuma sanoo lopullisen sanan.

– Ei ole ainakaan nyt sumua täällä saunalla, viestittää Lauri Holappa illalla Tyrnävältä partiolippukunta Mustavaristen majalta.

Holappa on akatemiatutkija Oulun yliopiston avaruusfysiikan ja tähtitieteen tutkimusyksiköstä. Häntä kiinnostavat revontulet, mutta myös se, miten ne vaikuttavat satelliitteihin, teknologiaan ja sähköverkkoihin.

Olemme parhaamme mukaan yrittäneet sopia ajankohdan revontulien tarkkailuun.

Sääennusteet tosin ennakoivat sakeaa sumua koko päiväksi ja illaksi, mutta koska todellisuus näyttää alkuillasta olevan toinen eli kirkas, päätämme yrittää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä