Ky­syim­me, miten ou­lu­lai­set ir­tau­tu­vat arjesta – ­Vii­kon­lop­pu­na ko­ka­taan ja sau­no­taan, mutta sii­voa­mi­ses­ta ei hiis­ku­ta sa­naa­kaan

Oulu
Satu Kaleva täydensi viikonlopun ruokavarastoja Pekurin kauppakeskuksessa Oulussa.
Satu Kaleva täydensi viikonlopun ruokavarastoja Pekurin kauppakeskuksessa Oulussa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Viikonlopun viettoon laskeudutaan Oulussa hyvillä mielin. Oululaisten viikonloppuihin kuuluu kokkailua ja hyvää ruokaa, ulkoilua, urheilua, Kärppiä sekä yhteistä tekemistä perheen ja ystävien kanssa.

Sauna kuulu oululaisten viikonlopun rutiineihin, mutta yksikään haastateltavista ei hiisku sanallakaan siivoavansa työviikon jälkeen.

Satu Kaleva valmistautuu viikonloppuun ruokaostoksilla Oulun keskustassa. Myöhemmin perjantai-iltana oululaisen Kalevan perheessä saunotaan ja syödään tacoja.

Ostoskärryssä on herkkuja, mansikoita ja suklaata sekä hedelmiä ja aineksia tacoihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä