Kylmyys ei pik­ku­lin­tu­ja nu­jer­ra, jos ra­vin­toa riittää – ­Han­gen alla pik­ku­ni­säk­käät eivät tiedä pak­ka­sis­ta mitään

Kovakaan pakkanen ei koidu linnuille kuolemaksi, jos ruokaa vain riittää. Arkistokuvassa Oulussa talvehtivia sinisorsia.
Kovakaan pakkanen ei koidu linnuille kuolemaksi, jos ruokaa vain riittää. Arkistokuvassa Oulussa talvehtivia sinisorsia.
Kuva: Pekka Peura

Pakkaslukemat huitelevat kolmessa kympissä ja sisältä katsoen ruokintapaikalla pyrähteleviä lintuja käy sääliksi. Paleltuvatko ne nyt kuoliaaksi? Eivät suinkaan, kertoo tutkija helpottavan tiedon.

– Lämpötila ei tapa, vaan kuormittaa, Oulun yliopiston eläinfysiologian emeritusprofessori Esa Hohtola tiivistää pakkasen vaikutukset.

Hohtolan mukaan näillä leveysasteilla talvehtivat lajit ovat oppineet sietämään kovia pakkasia vuosituhansien kuluessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä