Kalle Haavisto oli ainoa, joka asui kaupparakennuksessa. Lukijan kuva.
Kuva: Michael Culley
Alpuan kylän kyläkaupparakennus tuhoutui täysin tulipalossa Raahen Vihannissa torstaiaamuna. Rakennuksen koko on noin 500 neliömetriä.
Pelastuslaitokselta hälytettiin kohteeseen pelastuskomppania, jossa on yhteensä 20 yksikköä. Tulipalon syttymissyy ei ole tiedossa.
Asiasta annettiin vaaratiedote, sillä tulipalosta levisi terveydelle haitallista savua Alpuan keskustaan. Lähiseudun asukkaita kehotettiin sulkemaan ikkunat ja ilmanvaihto.
Alpuantien liikenne on suljettu palopaikan kohdalla.
Pelastuslaitos onnistui estämään tulipalon leviämisen kuorma-autoon ja useisiin henkilöautoihin, jotka olivat pysäköity Alpuantien puolelle rakennuksen välittömään läheisyyteen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut