Kuu­sa­mon­tien as­fal­toin­ti­työt jat­ku­vat vielä viikon ajan – ­Kii­min­gin ja Pu­das­jär­ven välillä kaksi työ­maa­ta

Tietyalueilla on käytössä yksi kaista. Suuret koneet lämmittävät tien pintaa, joten ne on syytä ohittaa varovasti.
Tietyalueilla on käytössä yksi kaista. Suuret koneet lämmittävät tien pintaa, joten ne on syytä ohittaa varovasti.
Kuva: Risto Pikkupeura

Oulun ja Pudasjärven välillä kannattaa varautua nyt aikaa vievempään matkaan. Hidastetta syntyy kahdesta pitkästä asfalttityömaasta. Kumpikin päällystystyö valmistuu kuitenkin syyskuun puoliväliin mennessä.

Toinen tietyö on Kiimingin ja Hannusperän välillä.

Toinen työmaa alkaa puolestaan Löytökyläntiestä, joka on hieman Oulun ja Pudasjärven kunnan rajasta Ouluun päin. Se jatkuu vajaan kymmenen kilometrin verran Pudasjärven Levo-ojalle asti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä