
Hupisaarten purojen rannoilla oli tungosta, kun lauantaina järjestetty Kutuyö-tapahtuma levittäytyi puistoalueelle.
Ohjelmassa oli vesinäytteiden tutkimista, kasvivärjäystä, risutyöpaja, kalan fileointinäytöksiä ja paljon muuta. Neljän aikaan iltapäivällä toimintapisteillä hääri kymmeniä kiinnostuneita.
– Ei tämän suorempaa palautetta voi tutkija saada, ihmiset ovat tosi kiinnostuneita, Luonnonvarakeskuksen erikoistutkija Pauliina Louhi iloitsi väenpaljoudesta ja uteliaiden vierailijoiden kysymyksistä.
Vieressä tutkija Riku Rinnevalli seisoi purossa ja opasti lapsia tarkkailemaan vesikiikarilla pinnanalaista elämää. Siltä varalta, että kiikariin ei osuisi kaloja, rannassa oli näytillä laatikossa taimenenpoikasia.
Viereisellä Oulujoen vesistöalueen vesistövisio 2035 -hankkeen teltalla suunnittelija Satu Räsänen Suomen ympäristökeskuksesta esitteli vesien pikkuötököitä, jotka nekin tuntuivat kiinnostavan kovasti nuorempia kävijöitä.
Oulun energia oli avannut kalatien tarkkailuhuoneen ovet iltapäivän ja alkuillan ajaksi.
Sää suosi tapahtumaa, sillä iltapäivällä lämmintä oli liki 15 astetta ja aurinko paistoi lähes pilvettömältä taivaalta.