Pääkirjoitus

Kuria vai ei – kou­lu­asiat jakavat eh­dok­kai­ta

Koulupolitiikka näyttää jakavan kuntavaaliehdokkaita eniten kahtia, sillä arvot vaikuttavat voimakkaasti näkemyksiin. Tulevalla nelivuotiskaudella valtuutettuja odottaa Oulussa vaikeat kouluratkaisut.

Kouluun liittyvät asiat jakavat Oulun seudun kunta- ja aluevaaliehdokkaita selvästi eniten Kalevan vaalikoneessa. Mielipiteiden kirjo ei ole ihme, sillä kuntien tehtävä on järjestää yleissivistävä perusopetus haluamallaan tavalla perusopetuslain ja kuntalain puitteissa.

Eniten railoja puolueiden välille tuottaa juuri haluamallaan tavalla -ilmaisu. Sen nojalla kunnilla on tiettyjä vapauksia esimerkiksi ryhmäkoossa, ruokailun kasvis- tai lihapitoisuudessa ja myös opetuksen sisällössä. Näissä kysymyksissä ehdokkaat tuovat aatteellista väriään mukaan.

Ehdokkaiden vastauksissa näkyy selkeä arvopohjainen jako, mikä on äänestäjän kannalta ilahduttavaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut