Kup­la­tee­tä pil­lil­lä imes­ke­le­vät en­si­ker­ta­lai­set yl­lät­ty­vät ou­lu­lai­ses­sa tee­huo­nees­sa– "Ensin maistuu tee, sitten suuhun nousee pal­lu­koi­ta"

Oululaiset Sine Piri ja Oona Tast bongaavat juoma- ja ruokatrendejä somesta ja matkoilta.

Emma Kalliainen ja Mikko Valli joivat elämänsä ensimmäiset kuplateet Oulussa ja ihastuivat juomaan.
Emma Kalliainen ja Mikko Valli joivat elämänsä ensimmäiset kuplateet Oulussa ja ihastuivat juomaan.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Taiwanilainen kuplatee, Bubble tea, rantautui Pakkahuoneenkadun More Tea -ketjun kivijalkateehuoneeseen pari viikkoa sitten.

Kuplateellä on useita eri nimivaihtoehtoja. Toiset kutsuvat sitä palleroteeksi, toiset helmiteeksi.

Erilaisten kuplateevaihtoehtojen kirjo saa ensikertalaisen hämilleen ja sormen suuhun: mitä sitä osaa tilata, kun seinällä oleva lista on englannin kielellä.

Eri teelajeja ja kuplateevaihtoehtoja on yli 60 ja makeuden määrän voi joissakin juomissa itse valita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä