Kuopion kouluhyökkääjä ei aio hakea valituslupaa korkeimmasta oikeudesta, kertoi keskiviikkona hänen asianajajansa Matti Niiranen STT:lle.
– Asiasta on keskusteltu ja olemme päätyneet siihen, että asia jätetään hovioikeuden ratkaisun varaan, hän kertoi.
Näin ollen hovioikeuden miehelle marraskuussa langettama elinkautinen vankeustuomio muun muassa murhasta ja 20:stä murhan yrityksestä jää voimaan.
Hyökkäys tapahtui kauppakeskus Hermanin yhteydessä olleissa Savon ammattiopiston tiloissa toissa vuoden lokakuussa. Tuolloin 24-vuotias mies hyökkäsi miekan kanssa luokkahuoneeseen.
Hyökkäyksessä kuoli 23-vuotias ukrainalaisnainen ja kymmenkunta ihmistä haavoittui tai loukkaantui. Osalle uhreista jäi miekaniskuista elinikäisiä vammoja.
Hovioikeuden mukaan kyseessä oli määrätietoinen ja suunniteltu teko
Hovioikeus käsitteli asiaa syyskuussa useiden päivien ajan. Hyökkäyksen uhreiksi joutuneet opiskelijat kertasivat oikeudelle tapahtumien kulkua ja paniikkia, joka ahtaassa luokkahuoneessa puhkesi. Osa heistä halusi tulla kuulluksi niin, ettei syytetty ollut läsnä.
Miehelle tehtiin mielentilatutkimus esitutkinnan aikana. Lausunnossaan siitä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) katsoi, että mies oli tekojen aikaan syyntakeinen eli ymmärsi tekonsa. Käräjäoikeus oli samaa mieltä. Hovioikeuden mukaan asiassa ei hovikäsittelyssäkään tullut ilmi sellaista uutta, jonka perusteella se olisi päätynyt syyntakeisuusarvioinnissa toiseen lopputulokseen kuin käräjäoikeus.
Hovioikeus katsoi lisäksi, että miehellä oli tapahtumaketjun ajan sitkeä ja määrätietoinen surmaamispyrkimys, joka sekin ilmensi teon raakuutta. Mies on itse kertonut, että tarkoituksena oli tappaa mahdollisimman monta ihmistä.
Murhan ja 20 murhan yrityksen lisäksi Joel Otto Aukusti Marinin, 27, syyksi luettiin myös virkamiehen väkivaltainen vastustaminen, törkeä vahingonteko ja pahoinpitelyn yritys. Hovioikeuden ratkaisu oli yksimielinen.
Päivitetty kauttaaltaan klo 15:50.