Kuntien yri­tys­tuet kun­nos­sa

Valtaosa Kalevan vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista on sitä mieltä, että kunnat ovat pysyneet kohtuudessa tukiessaan yrityksiä.

Valtaosa Kalevan vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista on sitä mieltä, että kunnat ovat pysyneet kohtuudessa tukiessaan yrityksiä.

Vasemmistoliiton ehdokkaista melkein puolet on sitä mieltä, että tukea lipsahtaa liian helposti. Toisena ääripäänä olevista keskustan ehdokkaista lähes kaikki tyrmäävät ajatuksen liiasta tuesta. Asiaa kysyttiin ehdokkailta väittämällä "kunnat tukevat liikaa yrityksiä".

Muun muassa Vaasan yliopistossa tehty tutkimus syyttää kuntia siitä, että ne ottavat usein liian isoja riskejä yrityksiä haaliessaan. Kuntien yritystuet ovat myös usein liian sattumanvaraisia.

"Joskus ilmassa on vahvasti kuntien hyväksikäytön makua. Varsinkin pienet kunnat kärsivät tästä", oululainen vasemmistoliiton ehdokas Risto Kalliorinne kertoo vaalikoneessa.

Oululaisen Seija Paasin (vas.) mielestä kaupungissa suositaan liikaa it-alaa muun muassa kaavoituksella. Saman listan Ari Pohto vaatii tukea myös muille aloille. "Oulu tukee liikaa vain elektroniikka/teknologiayrityksiä ja se tulee olemaan suuri virhe, koska jo nyt huomataan, että työpaikat häviävät näiltä aloilta."

Myös vihreiden ehdokkaat katsovat kuntien yritystukia muita kriittisemmin. Oululaisen Jaakko Holsterin mukaan julkisen sektorin tulisi tukea vain sellaista yritystoimintaa, joka täyttää tiukat eettiset ja ekologiset normit.

Ehdokkaat hyväksyvät, että kunnat neuvovat yrittäjiä, rakentavat kunnallistekniikkaa sekä kaavoittavat ja tarjoavat tontteja. Suoranaisia avustuksia, takauksia ja lainoja katsotaan karsaasti joka puolueessa. Osa ehdokkaista ei hyväksy tilojen rakentamista yrityksille.

"Eräät yritykset käyttävät kuntia pankkinaan vaatiessaan yritystilojen rakentamista", raahelainen Maija-Leena Hirvonen (kok.)valittaa. Hänen mielestään kunnan tulisi rajoittua luomaan yrittämisen edellytyksiä esimerkiksi kaavoituksella.

Maakunnan valtapuolueessa keskustassa yritystuet hyväksytään laajalti. Raahelaisen Marja-Leena Kyrön mielestä tuki on usein tehotonta. "Yrityksiä on tuskin tuettu liikaa, mutta kunnan satsaukset eivät aina ole tuoneet toivottuja työpaikkoja."

Oululaisen Eeva Räsäsen (kok.) mielestä yritysten tukia pitäisi lisätä reilusti. "Yrittäjyyttä ei tueta tällä hetkellä tarpeeksi edes valtion taholta. Sekä taloudellista että muutakin tukea ja kannustusta pitää lisätä."



Kirjastomaksuille ei


Kysymykset yksityistämisestä ja päivähoito-oikeudesta jakavat ehdokkaat. Vasemmistopuolueiden ja vihreiden ehdokkaat rajoittaisivat muita harvemmin päivähoito-oikeutta. Yksityistämisessä näkyvät perinteiset puoluerajat.

Keskusta on kuntaliitosten vedenjakaja. Sen ehdokkaiden enemmistö on kuntaliitoksia vastaan. Kaikkien muiden puolueiden enemmistö on sitä mieltä, että kuntaliitoksia pitää lisätä, jotta kuntien palvelut pystytään turvaamaan. Ehdokkaat jakautuvat kahtia: 327 ehdokasta katsoo, että kuntaliitoksia tarvitaan ja 324 on täsmälleen toista mieltä.

Ehdokkaat ovat lähes yksimielisiä siitä, että kuntien pätkätyöläiset pitää vakinaistaa. Luvut ovat murskaavat 653-50. Näinköhän käy, jos oikeat ehdokkaat menevät sisään? Enemmistön mielestä terveydenhoidon hoitotakuuseen ja jonojen purkamiseen pitää panna rahaa. Myös vanhojen rakennusten suojelu saa vakaan kannatuksen. Suuri enemmistö on valmis satsaamaan lisää myös ympäristönsuojeluun.

Kirjastomaksut saavat kaikista selkeimmän tyrmäyksen ehdokkailta. Vain 23 vastaajaa hyväksyy niiden käyttöönoton. Enemmistö myös hylkää ajatuksen, että kunnat perisivät nykyistä suuremman osan tuloistaan maksuilla.

Ilmoita asiavirheestä