Kun­nos­tet­ta­vak­si sopiva koti löytyi Kemistä 1920-lu­vun hir­si­ta­los­ta – "Näkyy vähän joka puo­lel­la se, että tykkään täl­lai­ses­ta van­has­ta ja rus­tiik­ki­ses­ta"

Annastiina ja Raimo Ylikoski löysivät mieluisan vanhan talon, jota on kunnostettu ja sisustettu vanhaa kunnioittaen ja kierrättämällä.

Valoisuus sekä vanhat kalusteet ja esineet ovat olleet keskeisiä inspiraation lähteitä, kun Ylikosket remontoivat ja sisustivat vanhasta hirsitalosta itselleen mieluisan kodin.
Valoisuus sekä vanhat kalusteet ja esineet ovat olleet keskeisiä inspiraation lähteitä, kun Ylikosket remontoivat ja sisustivat vanhasta hirsitalosta itselleen mieluisan kodin.
Kuva: Teija Soini

Annastiina ja Raimo Ylikosken kotiin astuessa ensimmäiset ajatukset ovat keveys ja valo, sekä tietenkin tervehtimään ryntäävä kultainennoutaja Bertta. Hirsitalo on rakennettu vuonna 1922 ja Ylikosket ovat sen neljännet asukkaat.

Pariskunta lähti metsästämään omakotitaloa, kun lapset olivat jo lentäneet pesästä ja haussa oli jonkinlainen elämänmuutos.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä