Kuntien toimintatapojen kehittäminen ja yhteistyön lisääminen ovat suosituimmat keinot tehostaa kunnallisten palvelujen tuotantoa. SAK:laisen Kunta-alan ammattiliitto KTV:n teettämän mielipidetiedustelun mukaan yksityistäminen ja kilpailuttaminen ovat selvästi vähemmän suosittuja ratkaisuja.
Torstaina julkistetun kyselyn teki Suomen Gallup ja siihen vastasi 1 300 ihmistä. Vastanneista 32 prosenttia piti kuntien omien organisaatioiden toimintatapojen kehittämistä parhaana tehostamiskeinona. Kuntien välisen yhteistyön kehittäminen sai 18 prosentin kannatuksen ensisijaisena keinona.
Palvelujen kilpailuttamista tai ulkoistamista piti parhaana keinona 7 prosenttia vastaajista. Palvelujen yksityistäminen kokonaan sai kahden prosentin kannatuksen. Kuntaliitosten tehoon uskoi 5 prosenttia vastanneista.
Kyselyssä tiedusteltiin myös miten vastaajat arvelivat kuntapalvelujen yksityistämisen vaikuttavan. Yli puolet eli 54 prosenttia uskoi, että yksityistäminen heikentää henkilöstön asemaa. Vielä useampi, 57 prosenttia, arveli, että henkilöstön työsuhdeturva heikentyy. Yksityistämisen epäiltiin myös johtavan siihen, että työntekijöiden palkat laskevat. Tätä mieltä oli 38 prosenttia vastanneista.
Vajaa kolmannes eli 29 prosenttia uskoi, että yksityistäminen lisäisi palvelujen saatavuutta. Yhtä moni epäili palveluntarjonnan heikkenevän. Laadun paranemiseen uskoi 29 prosenttia ja heikkenemiseen 26.
KTV kysyi suomalaisten yksityistämisnäkemyksiä viimeksi vuonna 2001. Henkilöstövaikutuksista suomalaisten näkemykset ovat pysyneet suunnilleen ennallaan. Entistä useampi kuitenkin uskoo, että yksityistäminen parantaa palvelujen laatua ja saatavuutta. Laadun paranemiseen uskovien osuus oli noussut 13 prosenttia. Saatavuuden kohdalla lisäys oli 6 prosenttiyksikköä.
Kokoomuksen kannattajat suhtautuivat ulkoistamiseen ja kilpailuttamiseen myönteisimmin. Vasemmistoliiton kannattajat olivat kielteisimmällä kannalla.
Kunnallisia työntekijöitä edustavalla KTV:llä on yli 200 000 jäsentä.