Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Köyhien vaa­li­val­vo­jai­set jat­ku­vat ilmassa ole­vis­ta mer­keis­tä pää­tel­len myös koko ny­kyi­sen hal­li­tus­kau­den

Taloudelliseen liberalismiin on ikään kuin sivujuonteena kuulunut sen alusta alkaen vastikkeellisen sosiaali- ja yhteisöturvan ajatus. Nykyaikana tämä ajatus on kärjistynyt äärimmilleen. Suomi on nykyisestä puoluepoliittisesta johtoasemasta huolimatta liberaalis-konservatiivinen hyvinvointijärjestelmä.

Vaalit ovat ohi, mutta iso osa kansasta tuntee olevansa demokratian ulkopuolella, ja miksi? Ehkä siksi, että köyhien vaalivalvojaiset jatkuvat ilmassa olevista merkeistä päätellen myös koko nykyisen hallituskauden.

Toisin kuin nykyaikana tapahtuu, tulisi osan tutkijoistakin mukaan sosiaalipoliittiset uudistukset ulottaa myös perusarvoihin ja niiden uudelleentulkintaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut