Oulun kaupunginkirjaston palveluesimiehen Mikko Paajalan mielestä Myllyojan kirjaston uudet tilat monitoimitalossa ovat tervetulleet. - Hieman tietysti mietityttää, pääsevätkö alueella asuvat vanhemmat ihmiset kulkemaan sinne.
Kuva: Liubov Alekseeva
Oulun kaupunginvaltuusto käsitteli maanantaina kouluverkkoasioita kahdessa päätöksessä. Se hyväksyi sivistys- ja kulttuuripalveluiden palveluverkkolinjaukset yksimielisesti, joskin keskustelun jälkeen.
Toisessa päätöksessään valtuusto hyväksyi keskustelun jälkeen Laanilan, Myllyojan, Hiukkavaaran ja Korvensuoran suuralueen alueellisen palveluverkkoselvityksen. Sen mukaan Laanilan yläkoulu, Myllyojan alakoulu, Myllyojan kirjasto ja Myllyojan nuorisotalo lakkautetaan, ja niiden toiminnot siirtyvät suunniteltuun Jääkärinkankaan monitoimitaloon tulevan suuren asuinalueen liepeille.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut