Kos­mo­lo­gi Kari En­qvis­tin esi­kois­ro­maa­nis­sa ava­ruu­den outo kier­to­lai­nen pistää maail­man­kir­jat se­kai­sin

Kari Enqvistin teos Wilson on hänen ensimmäinen romaaninsa.
Kari Enqvistin teos Wilson on hänen ensimmäinen romaaninsa.
Kuva: Mauri Ratilainen

Kosmologi ja emeritusprofessori Kari Enqvistin esikoisromaanissa Jupiterin kiertoradalle ilmestyy erikoinen ja mahdottomuudeksi julistettu kiertolainen, joka nimetään Wilsoniksi. Wilson kiihottaa ihmisten mielikuvitusta, synnyttää salaliittoteorioita ja uskontoja sekä ajaa väkivallantekoihin. Enqvist on sijoittanut Wilsonin ilmestyksen vuoteen 2026.

Sairaalapsykologina työskentelevä Emilia ja yrityskonsultti Kassandra ovat ystävykset. Myös heidän elämänsä mullistuu tyhjästä ilmestyneen taivaankappaleen myötä.

Emilian lähipiiri reagoi Wilsonin ilmaantumiseen kukin omalla tavallaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä