Ko­rua­lan yrit­tä­jäk­si täh­tää­vä Erja Wiltse haluaa tehdä tulevia pe­rin­töe­si­nei­tä

Elämä on vienyt kolttakylästä Irlantiin ja Yhdysvaltoihin. Tavoitteena on uudistaa omaa kulttuuriperintöä.

Elämä on vienyt Erja Wiltseä Inarin kolttakylästä Rovaniemelle, Irlantiin ja Yhdysvaltoihin. Minnesotassa hän otti tuntumaa luovaan olotilaan.

Sen hän haluaisi kokea yhä uudestaan, joten syksyllä Wiltse aloitti jalometallialan artesaaniopinnot OSAO:ssa ja tammikuussa yrittäjävalmennuksen Business Oulun esihautomossa.

Paljon on opittavaa, mutta äänestä kuuluu varmuus.

– Minä teen tulevaisuuden perintökoruja, Wiltse sanoo.

Vaikka Wiltse puhuu vuolaasti, tiivis kanssakäyminen ei ole hänen juttunsa.

Jossakin vaiheessa hän alkoikin työpäivän päätteeksi kysyä itseltään, tuoko työ muutakin kuin vain rahaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä