Ko­ro­nas­ta joh­tu­van tar­tun­ta­tau­ti­to­dis­tuk­sen saa Oulussa vii­kos­sa, Kelan kä­sit­te­ly pysynyt kolmen viikon ta­voit­tees­sa

Tartuntatautipäivärahaa varten vaadittavan todistuksen saaminen lääkäriltä kestää tällä hetkellä noin viikon, kertoo Oulun kaupungin tartuntataudeista vastaava lääkäri Jarkko Huusko.

Odotusaikaa lisää tartuntatautipäivärahahakemuksen käsittelyaika Kelassa.

Korona-altistuneiden ruuhka viivästytti lääkärintodistuksen lähettämistä viimeksi syyslomalla sekä viikoilla 33–34, mutta nyt tilanne on Huuskon mukaan parempi.

– Lääkäri lähettää todistuksen kirjeenä Postin kautta, joten ainakin reilun viikon odotteluun kannattaa varautua.

Tällä hetkellä todistuksia kirjoitetaan Oulussa 100–150 kappaletta viikossa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä