Kom­ment­ti: Nuorten maail­man­mes­ta­rik­si hiih­tä­nyt ou­lu­lai­nen Niilo Moi­la­nen liittyi har­va­lu­kui­seen mutta ar­vo­val­tai­seen seuraan

Niilo Moilanen voitti nuorten MM-kultaa sprintissä tiistaina Vuokatissa.
Niilo Moilanen voitti nuorten MM-kultaa sprintissä tiistaina Vuokatissa.
Kuva: Jukka Leinonen/Arkisto

Oulu ei ole tullut tunnetuksi huippuhiihtäjien hautomona, mutta neljästä edellisestä suomalaisesta nuorten maailmanmestarista kolmen henkilötiedoissa lukee syntymäpaikkakuntana Oulu.

Lue myös: Ou­lu­lai­nen Niilo Moi­la­nen tykitti nuorten maail­man­mes­ta­rik­si

Niilo Moilasen, 19, lisäksi Oulussa syntyneitä nuorten MM-kultamitalisteja ovat Iivo ja Kerttu Niskanen.

Suomi-hiihdon tähtiin kuuluvat sisarukset tosin karistivat Perämeren rantojen lumet suksistaan jo lapsuudessa, kun heidän vanhempiensa veri veti takaisin Vieremälle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä