Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kolmas ve­den­puh­dis­ta­mo Oululle vält­tä­mä­tön, Vii­ni­vaa­ral­le löytyy vaih­to­eh­to­ja

Kaleva kirjoitti Oulun kolmannen vedenpuhdistamon suunnitelmista (28.12.). Oulun Veden johtaja Lähdemäki esitteli Hintanrantaan kaavailtua laitosta, ja kertoi myös vuosikymmeniä vireillä olleesta Viinivaaran vedenoton hankkeesta.

Ihmettelyä johtajalla herätti toukokuussa 2015 tehdyn Viinivaara-päätöksen hidas eteneminen lupaprosesseissa. Itseäni tuolla valtuustossa mukana olleena asia ei ihmetytä ollenkaan.

Viikko ennen valtuuston käsittelyä Pöyry julkaisi (6.5.2015) simulaatiot, joiden mukaan vedenotossa syntyy jopa metrikaupalla pinnan alenemia. Noita hankkeen kannalta huonoja lukuja ei esitetty valtuutetuille asian käsittelyssä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut