Kokoomus onnistui Oulussa muuttamaan vanhan valtuuston loikkaripaikat varsinaiseksi kannatukseksi ja jopa kasvattamaan valtuutettujensa määrän 15:een. Lisäystä viime kunnallisvaalien tulokseen oli neljä paikkaa.
Kokoomuksella on näissä kunnallisvaaleissa mukana kolme uutta kovaa ehdokasta: toimittaja Tuulikki Ukkola sekä kansanedustajat Lyly Rajala ja Esko Kurvinen. Troikka meni komeasti valtuustoon.
Oulun suurin puolue on edelleen Suomen Keskusta, joka sai vain kaksi lisäpaikkaa. Sillä on 16 valtuutettua.
SDP ja vasemmistoliitto ovat Oulun valtuustossa seuraavalla kaudella tasavahvat. Kummallakin on 12 valtuutettua. SDP onnistui lisäämään paikkamääräänsä vain yhdellä, kun vasemmistoliitolle tuli kaksi lisäpaikkaa.
Vasemmistopuolueiden kanssa usein yhteistyötä tekevät vihreät saivat uuteen valtuustoon kymmenen valtuutettua. Lisäystä oli kolme paikkaa. Vihreiden listalla esiintyneet sitoutumattomat eivät saaneet uuteen valtuustoon yhtään valtuutettua. Viime vaaleissa Lyly Rajala oli sitoutumattomien keulahahmo ja veti kaikkiaan kolme valtuutettua. Nyt Rajalan vetoapua ei ollut.
Paikkamäärien osalta ainoastaan kristillisdemokraatit kärsivät tappion. Sen valtuutettujen lukumäärä laski kolmesta kahteen.
Oulun kaupunginvaltuuston poliittiset voimasuhteet muuttuivat, kun lisäpaikkoja pääsivät kuittaamaan kaikki suuret kristillisdemokraatteja lukuunottamatta. Menestys selittyy sillä, että Oulussa valittiin ensimmäistä kertaa kaupunginvaltuustoon 67 henkilöä, kun aiemmin valtuustopaikkoja on ollut 59.
Porvaripuolueet saivat kaupunginvaltuustoon 33 paikkaa, kun vasemmistopuolueet ja vihreät saivat 34 valtuutettua. Nykyisessä valtuustossa voimasuhteet ovat 30-29 porvaripuolueille. Näin voimasuhteissa tapahtui keikahdus.
Äänestysprosentti
nousi yli 50:n
Merkille pantavaa kunnallisvaaleissa oli, että Oulun äänestysprosentti kipusi yli 50:n 51,2:een. Parannusta viime kunnallisvaaleihin oli 3,5 prosenttiyksikköä.
Suomen Keskustan ääniosuus tipahti 1,1 prosenttiyksiköllä viime kunnallisvaaleista 23,3:een. Keskusta on kuitenkin noin 400 äänen turvin suurin puolue.
Kokoomus lisäsi kannatustaan 3,1 prosenttiyksiköllä 22,4 prosenttiin. Kokoomus sai 11 548 ääntä.
SDP:n kannatus laski 0,1 prosenttiyksikköä 17,9:ään. Vasemmistoliitto lisäsi kannatustaan 0,4 prosenttiyksikköä ja päätyi 17,0 prosentin kannatukseen. Vihreiden kannatus kasvoi 3 prosentilla 15,3:aan.
Kristillisdemokraattien kannatusprosentti kasvoi 0,2 prosenttiyksiköllä 3,5:een, mutta se ei pelastanut puoluetta yhden paikan tappiolta.
Pienpuolueet ja yhteislista Valvova silmä eivät Oulussa menestyneet. Sitoutumattomat keräsivät neljä vuotta sitten peräti 5 prosentin kannatuksen, joka jaettiin nyt perinteisten puolueiden kesken.
Oulun kaupungin ääniharava oli jälleen kerran valtuutettu Tuija Pohjola (sd.). Hän oli myös viime kunnallisvaaleissa Oulun ääniharava.
Hän sai tällä kertaa 1 488 ääntä, kun viime vaaleissa Pohjola keräsi 1 231 ääntä.
Kokoomuksen ykkönen oli Kalevan toimittaja Tuulikki Ukkola, joka pesi kansanedustajat Lyly Rajalan, Suvi Lindènin ja Esko Kurvisen. Ukkola sai 954 ääntä.
Keskustan ääniharava oli kansanedustaja Riikka Moilanen-Savolainen. Hän oli kakkonen saaden 1 146 ääntä.
Vasemmistoliitosta eniten ääniä keräsi puolueen varapuheenjohtaja Risto Kalliorinne, joka yhden äänen yli tuhat. Vihreiden äänikuningas oli jälleen kerran kansanedustaja Erkki Pulliainen, mutta hän hävisi kristillisdemokraattien Marja-LeenaKemppaiselle.