Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Koko Oulun seutu mukaan kult­tuu­ri­pää­kau­pun­ki­mat­kal­le

Oulun voitto Euroopan kulttuuripääkaupungiksi vuodelle 2026 on otettu riemunkiljahduksin vastaan. Titteli merkitsee meille paljon. Katseet ovat kääntyneet pohjoiseen ja meidän mahdollisuuksiin.

Saamme esille hieman omaleimaista, paikallista, luovien alojen harrastajien ja ammattilaisten osaamista. Haluamme tehdä kulttuuri-ilmastonmuutoksen, jossa jokainen kuntalainen pääsee osallistumaan ja osaksi juhlavuotta.

Jo hakuprosessin ensi vaiheilla hankkeeseen lähti kumppaneiksi 33 kuntaa Kainuusta Lappiin saakka. Kaikki Oulun seudun kunnat ovat olleet tiiviisti esillä kulttuuripääkaupunkiprojektissa. On esitelty Tyrnävän perunaruokakulttuuria ja kulttuurin koko kirjoa alueen tekijöiden voimin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut