Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kohti uutta työ­ai­kaa – Mitä ikinä teem­me­kin, voimme tehdä sen tuot­ta­vam­min 2x6 tunnin työ­ajal­la

Yhdeksän päivän puoliväliriihessä hallitus osoitti, että sitkeyttä löytyy. Nyt on vielä löydettävä rohkeutta.

Yksi kysymys ylitse muiden on työllisyyden lisääminen. Siihen tarvitaan uusia ratkaisuja, paradigman muutos.

On otettava härkää sarvista.

Työ on ihmisen psyykkiselle terveydelle yhtä tärkeä kuin ruoka on fyysiselle kunnolle. Kumpaakin on oltava sopivasti, ei liikaa eikä liian vähän.

Maailman onnellisimmassa maassa mielenterveyden ongelmat ovat kasvaneet pelottaviin mittoihin osoittaen, että työelämä ei ole tasapainossa.

Uransa alkumetreillä pääministeri Sanna Marin lausui erinomaisen ajatuksen kuuden tunnin työpäivästä, mutta siirsi idean nopeasti tulevaisuuden suunnitelmaksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut