Kir­jan­pi­tä­jä vaihtoi luvut lan­koi­hin – Rant­si­las­sa asuvan Niina Lai­ti­sen oh­jeil­la neu­lo­taan Suo­mes­sa ja maail­mal­la

Harrastuksena alkaneesta neuleohjeiden suunnittelusta tuli Niina Laitiselle työ, jota hän on tehnyt lähes vuosikymmenen ajan.

Neulesuunnittelija Niina Laitinen muutti kuusi vuotta sitten Rantsilaan Kerälän kylään.
Neulesuunnittelija Niina Laitinen muutti kuusi vuotta sitten Rantsilaan Kerälän kylään.
Kuva: Iines-Sofia Hyppönen

On varmaan kohtalon osoittamaa tai vähintään hyvää sattumaa, että eräs Suomen suosituimmista neulesuunnittelijoista asuu nykyään Rantsilan Kerälän kylällä.

– Joku joskus messuilla kysyi, että onko tämä mielikuvituspaikka vai onko tällainen oikeasti olemassa, Niina Laitinen naurahtaa.

Kun astelee Laitisen kodin olohuoneeseen, tietää tulleensa käsityöläisen kotiin. Keskeneräinen neuletyö on televisiota katsoessa käden ulottuvilla, ja sivupöydältä löytyy muutama neulekirja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä