Kin­ke­reil­lä näh­dään! Mar­tin­nie­men Ker­ho­lan tuoreet yrit­tä­jät ha­lua­vat tehdä pe­rin­teik­kääs­tä seu­ra­ta­los­ta kaikkia ky­lä­läi­siä yh­dis­tä­vän koh­taa­mis­pai­kan

Hanna ja Pekka Qvist arvostavat sitä, miten hyvin Kerhola on otettu Martinniemessä vastaan. Paikkaa on tarkoitus kehittää edelleen.
Hanna ja Pekka Qvist arvostavat sitä, miten hyvin Kerhola on otettu Martinniemessä vastaan. Paikkaa on tarkoitus kehittää edelleen.
Kuva: Sami Aspelund

Martinniemen Kerholassa, kylää halkovan Repolantien varressa, käy jokseenkin kohtalainen vilske kesäkuisena aamupäivänä. Liikkeellä on noutoruuan tilaajaa, baaritiskiä viimeistelevää remonttimiestä, terassikahvittelijaa ja Maakinen Martinniemi -tapahtuman järjestelyissä mukana olevaa vapaaehtoista.

– Joko tänne on tuotu se Martinniemen sahan muistopatsaan pienoismalli? Se olisi hyvä saada tänne paikalle nyt viikonlopuksi, voitaisiin järjestää vaikka nimikilpailu, pihalle pyörähtänyt kyläpäällikkö eli kyläyhdistyksen puheenjohtaja Aarne Vuononvirta huolehtii.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä