Kiis­to­la-ta­lon kat­to­re­mont­ti sulkee osin Kirk­ko­ka­tua Oulussa – töiden on määrä val­mis­tua syys­kuus­sa

Rakennuksen katolle nostetaan huopakatetta nosturilla. Suurin osa nostotöistä on jo tehty, mutta työt sulkevat Kirkkokatua vielä yksittäisinä päivinä.

Vesikattoremontti sulkee Kirkkokatua osittain.
Vesikattoremontti sulkee Kirkkokatua osittain.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Kirkkokadulla sijaitsevassa Kiistola-talossa on käynnissä kattoremontti, joka sulkee kadun osittain. Tiistaina ja keskiviikkona katolle on nostettu huopakatetta nosturilla. Alue on ollut eristettynä työmaa-aidoilla.

Kattoremontin projektijohtaja Harri Peipinen Procomo Oy:stä kertoo, että suurin osa nostotöistä on jo tehty.

– Jatkossa nostotöitä tehdään yksittäisinä päivinä. Työt tehdään aamupäivisin, Peipinen kertoo.

Remontin on määrä valmistua syyskuun loppuun mennessä, mutta sateiset säät voivat vaikuttaa aikatauluun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä