Kii­ke­lin ve­ne­sa­ta­ma käy­tös­sä kesän nor­maa­lis­ti – me­ri­kyl­py­län ra­ken­ta­mi­nen vii­väs­ty­nyt

Kylpyläyhtiön investointipäätös ratkaisee töiden aloittamisajan.

Kiikelin venesatama on veneilijöiden käytössä ainakin alkavan kesän.
Kiikelin venesatama on veneilijöiden käytössä ainakin alkavan kesän.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun Kiikelin venesatama on alkavan kesän veneilijöiden käytössä normaalisti. Alueelle suunnitellun merikylpylän rakennustyöt eivät ole alkamassa vielä tulevana kesänä.

Alunperin Allas Sea Pool-kylpylän piti valmistua jo vuonna 2020, mutta koronapandemia on siirtänyt hanketta useaan otteeseen. Hankkeelle on jo myönnetty rakennuslupa.

Merikylpylää operoimaan valittiin vuonna 2018 tontinluovutuskilpailun jälkeen helsinkiläinen Töölö Urban Oy, jolla on vastaavaa toimintaa Helsingissä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä